Wyobraźmy sobie sytuację w której nieuważny sąsiad z góry robi remont łazienki, ty mieszkasz pod nim. Niestety dochodzi do awarii, pęka wężyk od baterii oczywiście żeby nie było zbyt łatwo sąsiada nie ma w domu.

Co się dziej?

Woda zaczyna wchodzić w posadzkę, w strefę izolacji termiczni i akustycznej przesącza się przez izolację przeciwwilgociową i zaczyna kapać właśnie do ciebie. Trzeba pamiętać że czas w którym woda zaczęła przesączać się czyli kapać z sufitu może trwać nawet kilka godzin. Zależy to głównie od staranności fachowca który wykonywał izolację budynku oraz oczywiście posadzkę.

Co robimy?

Szybko próbujemy a właściwie  zakręcamy główny zawór wodny na budynek i przystępujemy do usuwania szkody pozalaniowej. Przy okazji warto uświadomić sobie co będzie gdy zlekceważymy osuszanie budynku. Co zacznie dziać się dalej z naszym domem. Jakie procesy zaczynają następować. Nie straszymy tylko chcemy pokazać jak  zminimalizować straty materiale.

  1. Łuszcząca się farba na ścianach i suficie , farba i gładź poddane działaniu wody łuszczą się i odpadają. Konieczne będzie odmalowanie pomieszczenia, które zostało zalane.
  2. Woda pod podłogą – jeśli woda dostanie się pod drewnianą podłogę i nie zostanie odpowiednio szybko osuszona, drewno wypaczy się i zacznie odchodzić, znamy przypadki gdzie podłoga wstała na 70cm do góry.
  3. Grzyby, pleśń, wilgoć, która pozostanie w ścianach i pod podłogą sprzyja powstawaniu grzyba, pleśni i tworzy zagrożenie bakteriologiczne co z kolei skutkuje nagłymi zachorowaniami.
  4. Uszkodzone sprzęty elektroniczne są to szczególnie wrażliwe urządzenia na działanie wody. Jeśli znalazły się na drodze przecieku lub zostały podtopione, mogą wymagać gruntownej naprawy lub nie nadawać się do dalszego użytku.
  5. Zniszczone ruchomości domowe -meble, dywany, ubrania – wszystko co znajduje się w mieszkaniu może ulec zniszczeniu całkowitemu poprzez działanie wody.
  6. Zalanie mieszkania może nie tylko spowodować szkody w mienia, może również okazać się niebezpieczne. Woda w instalacji elektrycznej grozi zwarciem i w konsekwencji porażeniem mieszkańców czy pożarem.
  7. Podmycie fundamentów zalanie warstw izolacyjnych budynku to bardzo poważne szkody a przy okazji bardzo kosztowne sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętaj, że zalanie mieszkania to bardzo kosztowna szkoda, najczęściej zgłaszana do ubezpieczycieli. Warto sprawdzić zawczasu co obejmuje nasza polisa i czy pokryje ewentualne zniszczenia.

Jak działać!

Na rynku istnieje kilka sposobów na osuszanie budynku. Najprostszym sposobem jest odpompowanie wody w sposób mechaniczny bądź  zebranie jej łopatami, szufelkami czy innymi przedmiotami które się do tego nadają. Można również skorzystać z wypożyczalni osuszaczy powietrza w celu wynajęcia osuszacza kondensacyjnego. Niestety jeżeli chodzi o odprowadzenie wody zgromadzonej w warstwach izolacji nie da się tego zrobić szybko i domowym sposobem. Proces osuszania posadzki wymaga zastosowania sprężarki bocznokanałowej wraz z komponentami czyli systemem węży i rozdzielaczy oraz osuszaczy adsorpcyjnych. Można również skontaktować się z firmą o profilu takim jak nasza https://osuszanienazawolanie.pl/ która przeprowadzi osuszanie budynku od samego początku i pomoże w formalnościach związanych z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj także:

osuszanie-po-zalaniu
Blog

Osuszanie po zalaniu

Osuszanie mieszkań, domów, piwnic i garaży Osuszanie zalanego domu Nasze zadanie polegało na zlokalizowaniu i naprawie przyczyny powstawania wilgoci. Jak w większości przypadków zajęliśmy się

osuszanie z firmą świat instalacji
Realizacje

Osuszamy i wypompowujemy wodę z domu po awarii zaworu

Osuszamy budynków po zalaniach i awariach w wyniku nieszczelnych rur. Osuszamy budynki Wykonujemy osuszanie budynków po różnego rodzaju zalaniach i  wyciekach z instalacji. Mieliśmy przyjemność