REGULACJA WIGOTNOŚCI

Wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu? – regulujemy warunki klimatyczne naterenie Łodzi i okolic

Regulacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu to jeden z istotnych czynników, który decyduje o prawidłowej eksploatacji obiektu budowlanego. Suche powietrze stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, przede wszystkim dla układu oddechowego, gdyż wysychają śluzówki jamy ustnej, spada tym samym odporność i jednocześnie podnosi się podatność na infekcje górnych dróg oddechowych. Ponadto w niektórych przypadkach pojawiają się problemy z cerą, koncentracją czy snem. Taka sytuacja sprzyja też rozwojowi roztoczy.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu też nie jest dobra i niesie za sobą pewne zagrożenia. Podwyższona wilgotność to też stały problem w budownictwie. Dotyczy ona w większości nowych obiektów budowlanych, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy skrócić czas budowy, a mokre plamy na ścianach uniemożliwiają kontynuację prac.

 

Wilgoć - jak dociera do budynku?

Źródła pojawienia się wilgoci w budynku czy pomieszczeniu są różne, jednak możemy zastanowić się nad głównymi drogami wilgoci:

  • czy wilgoć przemieszcza się przez podłogi, ściany lub sufity?
  • czy pomieszczenie doprowadzane do budynku jest wilgotne?
  • czy dochodzi do spalania, które generuje wilgoć?
  • następuje podpisanie umowy i spisanie wszelkich warunków współpracy
  • czy w pomieszczeniu żyją ludzie lub zwierzęta?
  • czy produkty znajdujące się w pomieszczeniu zawierają wilgoć?
  • czy w budynku są zainstalowane urządzenie, w których na stałe jest zgromadzona woda?
  • czy w mieszkaniu, domu nie doszło do zalania na skutek nieszczelnej instalacji?

Ogrzewanie jest drogim sposobem niedopuszczenia do zawilgocenia pomieszczenia, dlatego z założenia stosujemy inne sposoby regulacji wilgotności.

Istnieją dwie główne metody:

  • kondensacyjna
  • adsorpcyjna.

Podczas osuszania kondensacyjnego wilgoć opada w postaci wody po oziębieniu powietrza. Jest to dobra, skuteczna i tania metoda, jeśli w pomieszczeniach jest ciepło, a powietrze jest bardzo silnie wilgotne. Minusem tej metody jest to, że jej zastosowanie w niskich temperaturach zaczynając od +10 stopni Celsjusza przestaje być ekonomiczne. Przy niskich temperaturach daje ona niewielkie lub żadne rezultaty, a wiąże się z bardzo drogą eksploatacją. 

W procesie osuszania adsorpcyjnego dochodzi do zasysania wilgoci z powietrza poprzez środek chłonny. W najprostszej postaci jest to niewielki zbiornik ze środkiem pochłaniającym wodę.

Właściwa wilgotność powietrza - osuszanie statyczne i dynamiczne

Zbiorniki ze środkiem chłonnym to przykład osuszania statycznego. Środek chłonny pochłania wilgoć. Po jakimś czasie staje się nasycony wodą. Wówczas proces adsorpcji ustaje i środek chłonny należy poddać regeneracji, aby odzyskał swoje właściwości adsorpcyjne. 

Osuszacz dynamiczny jest skonstruowany w ten sposób, że może doprowadzać do pomieszczenia w sposób stały strumień suchego powietrza o określonej wilgotności względnej  i utrzymać wilgotność RH na stałym poziomie. Środek chłonny jest regenerowany bez przerwy.

Należy zatem odróżnić osuszanie statyczne od dynamicznego. W przypadku osuszania statycznego efekt osuszania jest duży na początku, jednak zmniejsza się wraz z pochłanianiem przez środek chłonny wilgoci.

Sole higroskopijne np. chlorek litu, to osuszające środki chłonne używane w osuszaczach dynamicznych. Kiedy pochłaniają wilgoć, zmienia się ich struktura molekularna. Przy dużej wilgotności względnej stają się płynne. Są stosowane do impregnowania rotora w osuszaczach obrotowych. Do grupy substancji adsorpcyjnych zaliczamy środki chłonne, które nie zmieniają swojej postaci fizycznej ani chemicznej w wyniku pochłaniania wilgoci. 

Trzy najpopularniejsze rodzaje:

  • Tlenek aluminium – używany jest przy wysokich wartościach pH i wysokiej wilgotności względnej np. przy produkcji chloru
  • Sita molekularne – grupa substancji które są bardzo skuteczne. Można dzięki nim osuszyć dogłębnie na przykład podczas produkcji baterii litowych lub składowania komponentów elektronicznych. Minusem jest długi proces regeneracji, który pochłania dużo Energi.
  • Żel krzemionkowy – to kryształki, które mogą pochłaniać  bardzo dużo wilgoci, około 40% swojej własnej masy. W zależności od zakresu zastosowania można wybrać odpowiedni żel. Są używane w osuszaczach stosowanych do usuwania szkód wyrządzonych przez wodę.
wypożyczalnia-osuszaczy-wilgoci

Odpowiednia wilgotność w domu - jaki koszt?

Aby podać końcowy koszt regulacji wilgoci w budynku na terenie woj. łódzkiego i okolic, musimy uwzględnić kilka czynników:

  • ilość użytych urządzeń,
  • wymiary budynku,
  • stopień zawilgocenia pomieszczenia,
  • grubość zewnętrznych i działowych ścian,
  • użyte do pracy materiały.

Posiadanie planów budynku ułatwia znacznie oszacować koszty instalacji. W sytuacji kiedy ich klient nie posiada, nasz technik dokona takich pomiarów budynku podczas oględzin.

Wilgoć w domu - regulacja wilgotności

Oferujemy usługi osuszania bez względu na to, czy zawilgocenie powstało w przypadku zalania, gaszenia pożaru czy jest wynikiem prac budowlanych. We wszystkich przypadkach zapewniamy pomoc w usuwaniu wilgoci.

Osuszamy obiekty budowlane-
dla nas liczy się efekt!

Nasza firma wyróżnia się na rynku szybką realizacją zleceń, profesjonalizmem pracowników oraz miłą obsługą. Świadczymy usługi zarówno firmom jak i klientom indywidualnym. Zajmiemy się Twoim domem, mieszkaniem, biurem, fabryką, czy urzędem.

Konstrukcja podłogi składająca się z wielu warstw jest koniecznością w zapewnieniu izolacyjności termicznej, akustycznej i przeciwwilgociowej budynku. Pełni ona również funkcję przenoszenia obciążeń i komfortu poruszania się na co dzień. Sytuacja, w której dochodzi do zalania, czy przedostania się wody do poszczególnych warstw konstrukcji podłogi skutecznie i trwale więzi wilgoć pomiędzy poszczególnymi warstwami. Stan ten wymaga zastosowania techniki osuszania podposadzkowego.

Dzięki nowoczesnej technice i wysoce wydajnym sprzęcie jesteśmy w stanie skrócić czas wykonywanych prac budowlanych czy remontowych do minimum. Pomagamy osuszać posadzki po wylewkach, tynki. Usunięcie wilgoci technologicznej pozwala na prowadzenie dalszych prac wykończeniowych jak: układanie glazury czy terakoty, układanie paneli czy malowanie.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu
- wynajmij osuszacz-

Oferujemy wynajem osuszaczy powietrza, nagrzewnic, wentylatorów oraz cyrkulatorów powietrza do osuszania na terenie Łodzi i okolic (woj. łódzkie). Posiadamy nowoczesny i niezawodny sprzęt. Nasze urządzenia sprawdzają się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w magazynach i biurowcach.

Regulacja Wilgotności powietrza w pomieszczeniach

Jeśli potrzebują Państwo konsultacji odnośnie regulacji wilgoci wszelkiego rodzaju budynków na terenie Łodzi – prosimy o telefon.